fbpx

Karty Scratcha po polsku

Zespół Scratch wspiera nauczycieli – daje możliwość stworzenia konta nauczycielskiego, czy też wykorzystania interaktywnych samouczków (klik). W zakładce “pomysły” oprócz przewodników znajdziemy kolekcję kart do kodowania. Po kliknięciu przycisku “pobierz pdf” naszym oczom ukaże się bogaty, 156-stronicowy plik (pobierz).

Mamy świetną wiadomość: karty zostały przetłumaczone na język polski dzięki pracy Joanny Apanasewicz we współpracy ze scratchową ekipą z MIT! Teraz możemy korzystać z kart bez barier językowych. Dziękujemy! 

Opracowane merytorycznie karty w przystępnej formie to materiał, na który warto zwrócić uwagę. Proste i szybkie pomysły można łączyć, personalizować i rozszerzać – będą więc dobrą propozycją dla początkujących programistów, ale też bazą do dalszych ćwiczeń.  

Karty Scratcha to skarbnica programistycznych wyzwań. Można korzystać z pliku pdf lub wydrukować dwustronnie – każda z kart ma 2 strony. Na przedniej znajduje się opis zadania, a z drugiej strony znajdują się proponowane kroki do jego wykonania (skrypty). Propozycja rozwiązania wraz z komentarzami do konkretnych bloczków umożliwia naukę i analizę nowych kodów.  

Jak z nimi pracować? Sposobów jest kilka, oto kilka propozycji: 

1) Wykorzystaj pdf podczas zajęć – znajdziesz go online lub możesz pobrać na komputer. W ustawieniach przeglądarki, jeśli zmienisz widok – możesz wyświetlać dwie strony obok siebie, dzięki czemu będzie widoczny awers i rewers karty. 

2) Wykorzystaj pdf jako e-zeszyt ćwiczeń: wykonuj zadania z kolejnych stron lub dowolnie wybieraj materiał. 

3) Wydrukuj karty (jeśli jesteś fanem/fanką materiałów papierowych) i korzystaj z nich tak jak z karteczek z zadaniami. 

4) Losuj, łącz, baw się kartami podczas gry! A może postawisz sobie wyzwanie, aby zrealizować jak najwięcej pomysłów? 🙂 

5) Nauczycielu! Pokazuj uczniom pomysły znajdujące się na stronie internetowej i zainspiruj ich do kreatywnego programowania! 

Wykorzystanie scratchowych kart to temat, który podejmowali nasi trenerzy: Joanna Apanasewicz i Krzysztof Jaworski w trakcie webinarów. Oto linki do filmów, w których Scratchowcy pokazują swoje pomysły na zadania z kartami: 

  • “Scratch + muzyka = scratchosztuka” (klik) – pod filmem znajduje się timeline z odsyłaczami do konkretnych zadań. Wzmianka o kartach pracy pojawia się w oznaczonym momencie (link).
  • “Scratchosztuczki 3” (klik) – pośród mnóstwa inspirujących projektów możemy dowiedzieć się m.in. o tym, gdzie szukać kart (link).

Więcej filmików i webinarów pojawi się już wkrótce – polecamy nasz kanał na YouTube (klik). Aby kolejne materiały nie umknęły waszej uwadze, polecamy subskrypcję. 

Korzystajcie z kart Scratcha po polsku – życzymy dobrej nauki i zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *