fbpx

Edzia w raporcie DESI!

Edzia znalazła się w raporcie Digital Economy and Society Index 2020 (DESI). 

Raport Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 r. został przygotowany przez Komisję Europejską. Poświęcony jest zasobom cyfrowym, sieci oraz łączności – podsumowuje wskaźniki dotyczące kondycji cyfrowej Europy i jej państw członkowskich. Polska plasuje się na 23. miejscu na tle 28 państw członkowskich Unii Europejskiej i w stosunku do ubiegłych lat jest to najlepszy wynik. Poprawa wiąże się z cyfrową mobilizacją Polaków podczas pandemii w niemal każdym – zawodowym oraz prywatnym – obszarze życia. 

Zasoby cyfrowe w edukacji 

W raporcie uwzględniono znaczące zmiany będące odpowiedzią na kryzys w dobie pandemii COVID-19. Niespodziewana zmiana modelu edukacji spotkała się z bardzo sprawnym powstaniem cennych narzędzi, które mają za zadanie pomóc dzieciom, nauczycielom i rodzicom w dobie zdalnej szkoły. W raporcie zostały wymienione dwie inicjatywy: portal Zdalne lekcje (klik) oraz chatbot Edzia! 

Misja Edzi 

12 maja 2020 roku EduBot Edzia, czyli wirtualny asystent (lub asystentka ;)), zaczął wspierać nauczycielki i nauczycieli. Powstał w czasie izolacji społecznej jako odpowiedź na niespodziewaną zmianę modelu edukacji. Pomaga rozwiązywać problemy związane z edukacją, udziela wsparcia metodycznego, konsultacji w zakresie praw autorskich i ochrony danych osobowych. Baza pytań jest otwarta, a chatbot wciąż się uczy maszynowo i rozwija się.  

W jaki sposób pracuje Edzia oraz jak przebiegały fazy testów i wdrażania chatbota możecie przeczytać we wpisie (klik). Warte uwagi są rozwiązania technologiczne wykorzystane do przygotowania narzędzia, dzięki którym program pracuje szybko, a każde kolejne zadane mu pytanie wzbogaca jego możliwości. 

Partnerami i twórcami projektu są: Centralny Dom Technologii, Fundacja Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą i IBM. Owocem współpracy jest właśnie chatbot Edzia, z którym możecie porozmawiać na stronach wymienionych organizacji. Taką możliwość macie też na naszej stronie – wystarczy kliknąć na logo w prawym dolnym rogu strony.  

Poznaj raport DESI 2020 

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, który dostarcza danych na temat cyfrowej kondycji Polski i Europy, także wiedzy w kontekście rozwoju systemu edukacyjnego. Pełen raport odnajdziecie na stronie: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/scoreboard/poland 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie grafika_dół-1024x109.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *