fbpx

Z refleksją w wakacje

 
Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana… (Heraklit z Efezu)

Zmiana jest stałą w edukacji. Rozpoczyna się czasem od jednostkowej potrzeby, ulotnej myśli, widać ją w kolejnych działaniach uczniów, nauczycieli, rodziców.  Czasem opiera się na drobnych krokach stawianych w codzienności szkolnej, a czasem zadziwia niespodziewanym uderzeniem, które wstrząsa całym systemem. Ten rok był dla nas wszystkich czasem wielkich zmian, które wpłynęły nie tylko na sposób pracy, ale też na sposób myślenia wykraczający poza edukację. Stał się wszechstronnym wyzwaniem – technicznym, metodycznym i emocjonalnym.  

Nie odcinajmy się jednak od przemyśleń i minionych zdarzeń. Chociaż zmęczenie zachęca do odwrotu w stronę wakacji, chwila spokojnej, nieśpiesznej zadumy pozwoli nabrać wiatru w żagle przez okres odpoczynku. Jego perspektywa pozwoli spojrzeć z dystansu na ostatni semestr i wyciągnąć z niego najlepsze chwile, największe sukcesy, ale też sformułować potrzeby – dzieci, szkoły, a przede wszystkim nasze. Dzięki temu, niezależnie od tego, co przyniesie kolejny rok szkolny, będziemy na niego przygotowani.  

Popatrzmy na zmianę nieco inaczej 

Zdalna edukacja wymagała od nauczycieli, rodziców i dzieci zupełnie innego systemu pracy. Dla większości była to całkowicie nowa rzeczywistość, która wiązała się z koniecznością szukania nietypowych i niewypróbowanych do tej pory rozwiązań – związanych z przestrzenią własnego domu, narzędziami cyfrowymi, przygotowywaniem materiałów na lekcje, sposobem komunikacji. A zatem każdy z nas musiał zmienić sposób funkcjonowania i myślenia. Chociaż zbyt nagła i ogromnie dynamiczna, zmiana ta była i wciąż być może przebudzeniem kreatywności. I właśnie do takiej perspektywy zachęcamy – niech refleksja końcoworoczna zabarwiona będzie Ideami kreatywnego uczenia (się) w kontekście budowania społeczeństwa kreatywnego.  

Kreatywnie w przyszłość 

Ostatnio opublikowana przez nas seria tekstów o Ideach kreatywnego uczenia (się) stała się kanwą naszej refleksji o minionym czasie i kolejnych wyzwaniach, z którymi będziemy się mierzyć po wakacjach. Nie wiemy, co czeka uczniów, nauczycieli i rodziców, chcemy jednak zachęcić do spojrzenia w przyszłość ze spokojem i otwartością na zmiany. Projekty (Projects), Pasja (Passion), Grupa rówieśnicza (Peers) oraz Zabawa (Play) to idee, które mogą stać się (lub już są!) dużo bliższe naszym doświadczeniom, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Co ważne, działanie w ich duchu nastraja pozytywnie do przyszłości. Nie dotyczą one jedynie naszych uczniów – w ten kreatywny sposób możemy uczyć się wszędzie, niezależnie od poznawanego obszaru, a w wyniku tej nauki wzbogacamy nasze środowisko i siebie samych (społeczeństwo kreatywne). 

Budujemy kreatywne sieci  

Edukacja – w budynku szkolnym czy zdalna – również może stać się polem takiej kreatywnej podróży. Pozwolenie sobie na odrobinę zabawy, twórcze eksperymenty, ale też błędy lub ślepe uliczki umożliwiają zdobycie ogromnego doświadczenia, które staje się cennym bagażem na przyszłość. Współpraca z innymi nauczycielami, rodzicami, ale też uczniami, którzy tak często potrafią pomóc i posłużyć radą, może okazać się niezbędna dla pokonania trudności, a przy tym wzmacniająca relacje. Realizowanie projektów pozwala wprowadzić pobudzającą różnorodność do nauki, a przy tym odkrywać, dzielić się i zdobywać coraz to odleglejsze obszary, które wykraczają poza listę przedmiotów szkolnych. To możliwość realizowania swoich talentów i pasji, ale też odnalezienie nowych w najmniej spodziewanych okolicznościach. Im więcej takich działań podejmiemy, tym więcej dobrej energii przekażemy naszym uczniom, innym nauczycielom, rodzinie. Właśnie tak – dzięki coraz mocniejszej sieci wzajemnych relacji – budujemy społeczeństwo kreatywne.  

Jak zakończyć ten wyjątkowy rok szkolny i dobrze wejść w wakacje? 

Społeczeństwo kreatywne to przestrzeń otwartości i wymiany, budowania na doświadczeniach, ale też tworzenia od podstaw. Nie jest to jedynie koncepcja lub model – wręcz przeciwnie! Społeczeństwo kreatywne jest działaniem, robieniem, próbowaniem i szukaniem. Jest otwarte na wczoraj i czeka na jutro. Ten sposób myślenia otwiera nas samych na podejmowanie działań, wyciąganie wniosków. Ale też otwiera na nasze potrzeby oraz potrzeby naszych bliskich. A jedną z nich jest odpoczynek, jakże potrzebny po ostatnim semestrze! Kreatywność to ruch, który raz na jakiś czas przecięty być musi niezbędnymi etapami odpoczynku i oddechu. Tym będą dla nas właśnie wakacje. 

Zapraszamy Was do lektury 5 artykułów, które stanowią bazę do rozważań:

Twórcze społeczeństwo (Creative Society)

Idee kreatywnego uczenia (się): Projekty (Projects), Pasja (Passion), Peers (Salsa), Play (Zabawa)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *